- Úvod
-
- Porozumenie demencii
- Úvod o demencii
- Normálne starnutie
- Príčiny demencie
- Typy a štádiá demencie
- Osobný dopad demencie
-
- Rozpoznávanie demencie
- Úvod k diagnostike demencie
- Záchyt demencie
- Včasná diagnostika
- Hodnotiace metódy
- Oznámenie diagnózy
-
- Demencia počas covid-19
- Výzvy a riešenia týkajúce sa COVID-19
- Udržateľnosť starostlivosti o ľudí s demenciou
Včasná diagnostika
Kedy ide o včasnú diagnostiku?
Diagnostika je včasná, ak je stanovená v bode progresie demencie, v ktorom ľudia s demenciou a ich rodinní príslušníci ako prví zaznamenajú zmeny v kognitívnych funkciách, aktivitách každodenného života, správaní a / alebo medziľudských vzťahoch a začnú mať obavy natoľko, že vyhľadajú pomoc zdravotníckych a sociálnych pracovníkov. Ide o obdobie, kedy môžu informácie z diagnostiky využiť na pochopenie toho, čo sa deje, na zmenu životného štýlu a plánovanie do budúcnosti.
V súčasnosti býva diagnostika v mnohých prípadoch oneskorená alebo je stanovená až v stredne závažnom alebo závažnom štádiu demencie. Medzi hlavné dôvody patrí slabá informovanosť verejnosti o včasných príznakoch demencie, popieranie problémov u ľudí s demenciou a iné obranné mechanizmy, obavy lekárov týkajúce sa diagnostickej neistoty, nedostatočné možnosti liečby, emocionálny distres u príbuzných človeka s Alzheimerovou chorobou a iným typom demencie a mylné predstavy o Alzheimerovej chorobe a iných typoch demencií.
Zmena súčasnej praxe a umožnenie včasnej diagnostiky závisí od zvyšovania povedomia o prvotných symptómoch demencie u odborníkov ale i laickej verejnosti ako aj od zlepšenia poznatkov o výhodách včasnej diagnostiky a intervencie medzi zdravotníckymi pracovníkmi.
Ak sa diagnostika odohraje v období, keď začnú mať ľudia obavy zo zmien vo výkonnosti a správaní, ide o včasnú diagnostiku.
Aké sú výhody včasnej diagnostiky?
Včasná diagnostika demencie vedie k mnohým výhodám pre ľudí s demenciou, opatrovateľov, profesionálov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Včasná a presná diagnóza pomáha pacientom vyhnúť sa “medicínskemu nomádizmu”, ktorý začína hľadaním pomoci a končí získaním definitívnej diagnózy a liečby. Môže znížiť pocity neistoty a úzkosti u ľudí s ťažkosťami s pamäťou a u ich rodín. Rýchle zhodnotenie tiež uľahčuje záchyt a liečbu alternatívnych alebo sprievodných príčin problémov s pamäťou a zmeneného správania (napr. depresia, úzkosť, poruchy spánku) ako aj identifikáciu stavov, ktoré vyžadujú okamžité konanie (napr. delírium, intoxikácia). Ďalej môže zabrániť predpisovaniu liekov, ktoré zhoršujú kognitívne funkcie.
Včasná diagnostika poskytuje výhody ľuďom s demenciou, opatrovateľom a profesionálom.
Výhody, prekážky a riziká včasnej diagnostiky pre rôzne zainteresované skupiny
Ľudia s demenciou
Výhody
Zmierňuje úzkosť pomenovaním obáv týkajúcich sa včasných príznakov
Zlepšuje kvalitu života, sociálne zručnosti a bezpečnosť v budúcnosti
Umožňuje včasné poradenstvo a sociálnu podporu
Prekážky
Považovanie symptómov za súčasť normálneho starnutia
Obava z odobratia vodičského preukazu, straty zamestnania alebo kontroly nad financiami
Obmedzený prístup k službám a zaradeniam a finančným zdrojom
Riziká
Seba-poškodzujúce správanie
Sociálna izolácia
Rodinní opatrovatelia
Výhody
Objasňuje obavy týkajúce sa kognitívnej a funkčnej poruchy
Umožňuje vytvorenie plánu starostlivosti
Umožňuje prístup k podpore
Umožňuje predchádzať krízam
Prekážky
Človek s demenciou a jeho rodina žije ďaleko od seba
Úzkosť
Obavy zo zmien dynamiky v rodine
Túžba zachovať autonómiu jednotlivca
Časové obmedzenia
Limitované finančné zdroje
Neochota prevziať bremeno starostlivosti
Limitovaný prístup k podpore
Riziká
Pocity straty, hnevu, neistoty, frustrácie, úzkosti a depresie
Profesionáli
Výhody
Lepší vzťah s opatrovateľmi a rodinou
Nevyhnutná podmienka pre poskytovanie informácií, poradenstva, liečby a podpory
Lepšia interakcia s kolegami v sekundárnej a terciárnej starostlivosti
Prekážky
Nedostatok vedomostí a zručností pri diagnostike včasnej demencie
Neochota oznamovať diagnózu
Slabé komunikačné schopnosti
Zlá koordinácia starostlivosti v rámci siete odborníkov
Nedostatočné financovanie
Časové obmedzenia
Riziká
Riziko stanovenia chybnej diagnózy
Neistota ohľadom prognózy
Referencie
Brooker D, Fontaine JL, Evans S, et al. Public health guidance to facilitate timely diagnosis of dementia: ALzheimer’s COoperative Valuation in Europe (ALCOVE) recommendations: Timely diagnosis of dementia. Int J Geriatr Psychiatry 29: 682–93, 2014
Iliffe S, Robinson L, Brayne C et al. Primary care and dementia: 1. Diagnosis, screening and disclosure. Int J Geriatr Psychiatry 24: 895–901, 2009.
Blendon RJ, Benson JM, Wikler EM, et al. The impact of experience with a family member with Alzheimer’s Disease on views about the disease across five countries. Int J Alzheimers Dis 2012: 1–9, 2012.
Prince M, Bryce R, Ferri C. World Alzheimer Report 2011: The benefits of early diagnosis and intervention. Alzheimer Disease International 2011 [http://www.alz.co.uk/research/WorldAlzheimerReport2011.pdf
Dubois B, Padovani A, Scheltens P, et al. Timely diagnosis for Alzheimer’s disease: A literature review on benefits and challenges. J Alzheimers Dis. 49: 617–631, 2015
Carpenter BD, Xiong C, Porensky EK, et al. Reaction to a dementia diagnosis in individuals with Alzheimer’s disease and mild cognitive impairment. J Am Geriatr Soc 56: 405–412, 2008.
7 ) Samsi K, Abley C, Campbell S et al. Negotiating a labyrinth: experiences of assessment and diagnostic journey in cognitive impairment and dementia. Int J Geriatr Psychiatry 29 :58–67, 2014